معرفی کتاب چه کسی پشت مرا می خارد؟

به تازگی کتابی به نام چه کسی پشت مرا می خارد؟ با محتوای (ساز و کار یک زندگی شایسته و بایسته) درحوزة مدیریت زندگی، برنامه ریزی، هدف گذاری شخصی و موفقیت به قلم امیررضا بیگدلی، توسط نشر ترنگ به چاپ رسیده است.

نویسنده کتاب که دانش آموخته رشته ام بی ای با گرایش مدیریت استراتژی است در بخشی از مقدمه کتاب گفته: «من در اين كتاب سعي كرده ام تا بر اساس آموخته ها و تجربه های خود، واقعيت هاي جاری زندگي را با نگاهی انتقادی بیان کرده و برای برون ‌رفت از چنین وضعیتی و رسیدن به اهداف گوناگون، فرایند ها و چارچوب هایی مدیریت ‌شده را به زبانی ساده و منطقي قابل درك، براي اقشار مختلف بيان كنم. در اين كتاب اصلي ترين حوزه های زندگي نشان داده شده و با نقد وضعيت موجود كه برخاسته از عادات ماست، خواننده به چالش كشيده می شود، تا شاید خود درباره‌ی این حوزه ها فكر كند و با تصميمات خود مرحله به مرحله و گام به گام به سوی ايده‌آلی که در هر حوزه برای خود ترسیم خواهد کرد، پیش برود. من در این کتاب درست نقش فردی را بازی می‌کنم كه در تاريكي شب براي رهگذری چراغ بيندازد. آن رهگذر شما هستيد كه هم باید مقصدتان را انتخاب کنید و هم مسیری را که به آن مقصد منتهی می شود. »

کتاب چه کسی پشت مرا می خارد؟ که نویسنده آن را با جمله معروف سقراط؛ «یک زندگی بازنگری نشده، ارزش زیستن ندارد» شروع کرده است از سه بخش تشکیل شده است

بخش اول؛ تحت عنوان در این گستره وسیع، شامل فصل های

در اینجا چه خبر است؟، من در اینجا چه می کنم؟، من چه کسی هستم؟ بلوغ و آینده چگونه شکل خواهد گرفت؟

بخش دوم؛ تحت عنوان حوزه های زندگی، شامل فصل های

کار، شغل و حرفه، آموزش و یادگیری، سرمایه گذاری و ثروت اندوزی، سبک زندگی، بهداشت و سلامتی، ورزش و تندرستی، تفریح و سرگرمی، تعاملات و ارتباطات و فعالیتهای خلاقانه

بخش سوم؛ تحت عنوان اینها را بیاموز، شامل فصل های

مدیریت و تفکر

نویسنده کتاب در بخشی دیگر از مقدمه مدعی شده است که هر کس این کتاب را بخواند به راحتی می تواند در زندگی خود تغییر ایجاد کرده و به سوی مقصد مطلوبش گام بردارد و اضافه کرده که: «هدف من از نوشتن اين كتاب ارائه‌ي بسته اي ساده و قابل فهم برای برنامه ريزي شخصي جهت رسیدن به اهداف فردي بوده است. محتويات اين كتاب تا حد زیادی شامل مطالبي است كه در كتابهاي ديگر نيز وجود دارند، اما معتقدم آن هدفمندي و فرایند ارائه مطالب كه در اين كتاب لحاظ شده تا شما بتوانید در زمانی كوتاه، اشراف كاملي نسبت به فرایند های هدفگذاری و مدیریت زندگی شخصی خود پیدا کنید، این کتاب را از کتابهای دیگری که در این زمینه وجود دارد، متمایز می کند.»

اولین پاراگراف فصل اول کتاب را در اینجا می خوانیم:

فصل یکم: در اينجا چه خبر است؟


جهان بگشتم و دردا به هیچ شهر و دیار

 نیافتم که فروشند بخت در بازار

عُرفی، شاعر قرن دهم

از نظر سازمان بهداشت جهانی(WHO) «بهداشت روان، یعنی توانایی زندگی­کردن شاد، سازنده و... بدون دردسر و گرفتاری.» از این منظر بهداشت روان به معنای نبودِ بیماری نیست، بلکه بیشتر یک نوع سلامت ذهنی است. اگر در نگاه کلی انسان را به جسم و روان تفکیک کنیم، سلامتی کامل بستگی به وضعیت هر دو بُعد دارد. در دورانی نه چندان دور که صنعت و تکنولوژی این چنین چشمگیر نبود و زندگی ساده تر از این بود، تمرکز بر سلامتی، بیشتر بر سلامتی جسمی بود و ضعف و خستگی هم حاصل از فعالیت های روزانه بیشتر جسمی می بود. وقتی جسم خسته باشد با کمی استراحت، رفع خستگی حاصل می شود. اما امروزه و با توجه نتایج آزمایش ‌ها و تحقیقات موسسات علمی، خستگی بشر بیشتر از اینکه جسمی باشد، روانی است. متاسفانه خستگی روانی مانند خستگی جسمی با یک استراحت کوتاه مدت رفع نمی شود. زیرا روانِ خسته، خواب را بر دیدگان حرام می کند. وجه غم انگیز زندگی دوران ما همین است. از ارسطو نقل شده است که: «شادی بهترین چیزهاست. آنقدر اهمیت دارد که سایر چیزها تنها برای کسب آن هستند.» اما در روزنامه های روز چهارشبه مورخ دوازدهم آبان 1395 از زبان معاون تحقیقات وزارت بهداشت ایران و نتیجه‌ی تحقیقات یک موسسه بین المللی، نقل شده است که «مردم ایران ... پس از مردم عراق غمگین ترین مردم دنیا هستند.» در حدیثی از امام صادق(ع) درباره‌ی شادابی نقل شده: «شادابی و شکوفایی در ده چیز است: پیاده روی، سوارکاری، فرورفتن در آب، نگاه به سبزه ها، خوردن و آشامیدن، نگاه به همسر، آمیزش با همسر، مسواک کردن، شستن سر با گُل خطمی و گفتگو با دوستان.» اما به استناد سخنان همان مقام مسئول «نود درصد ایرانی ها فعالیت ورزشی منظم ندارند، هفتاد درصد آنها چاق هستند ]چاقی از نظر ابن سینا مادر تمام مرض هاست[ و جزو غیرفعال ترین مردم دنیا بوده و ...» به نظر من تمام آن چیزهایی که به صورت آزاردهنده ذهن ما را درگیر خود کنند، بدون اینکه نقش مفیدی در زندگی ما داشته باشند سلامتی روانی و آرامش زندگی ما را مورد حمله قرار داده و کم کم جسم و جان ما را نیز از پا درمی آورند. همین سبب می شود تا ما یکی از غیرفعال ترین و غمگین ترین افراد جامعه یا دنیا بشویم.

کتاب چه کسی پشت مرا می خارد؟ در تیراژ 1000 نسخه و به قیمت 23800 تومان در 340 صفحه توسط نشر ترنگ به چاپ رسیده است. دوستانی که بخواهند این کتاب را تهیه کنند می توانند با شماره های 09123002408 و 09199646224 نشر ترنگ و شماره 09334616798 خود نویسنده تماس بگیرند.

پل ارتباطی نویسنده در شبکه تلگرام؛ @amirrezabigdeli و @arbigdeli 


/ 0 نظر / 10 بازدید